čtvrtek 29. listopadu 2018

Downsizing betonů? Do toho!


Tak jako celý hokej jde nezadržitelně vpřed a hra se mění, i výstroj a výzbroj brankáře se vyvíjí. V tom, v čem chytali brankáři před 20 lety, se dnes již většinou nedá, nebo dokonce nesmí chytat. Dnes se podíváme na téma: Jaká je vlastně správná velikost betonů? Pro začátek se ale pojďme podívat na vývoj těchto zásadních brankářských chráničů.

Za praotce dnešních betonů můžeme považovat model Aeroflex, který v 80. letech přinesl na trh Jim Lawson. Jako první v NHL se v těchto betonech objevil  Reggie Lemelin. Jednalo se o vůbec první modely ze syntetických materiálů, nikoliv z kůže. Zajímavé je, že dlouhou dobu ještě tuto konstrukci betonů převyšovala klasická „buřtová“ konstrukce. Vše se změnilo až příchodem modelu Vaughn Velocity, které se objevily v roce 1998. K této dnes již klasické konstrukci se později přidala konstrukce nejtvrdších deskových betonů, kterou bychom ale nedoporučovali ani největšímu nepříteli.

Reggie Lemelin v revolučních Aeroflexech                                                        FOTO: sportsworld-usa.com


A nyní již pojďme k oné velikosti betonů – z novodobé éry si můžeme pamatovat různé trendy a vše se odvíjí od stylu, který daný brankář preferoval. V 90. letech dozníval stand-up style a s ním i menší velikost betonů, tedy nad kolena (viz. foto Tommyho Söderströma). Rozklek jako univerzální zákrok vtrhnul do celého hokejového světa a betony začaly nabírat na výšce. Extrému potom dosáhly s příchodem blokačního stylu, kdy brankář přestal chytat a spíše blokoval střely. I brankáři s menším rozsahem v kloubech chtěli zavřít tzv. five-hole, proto dodnes můžeme vidět brankáře malého vzrůstu s betony po pas. Těžko říct, kam by to až vedlo, kdyby v NHL nevzniklo pravidlo o výšce betonů poměrově k výšce postavy, což mělo přinést více branek v sítích maskovaných mužů. Světe div se, nic takového se nekonalo – brankáři si vzpomněli, že se ve výstroji dá i pohybovat a bruslit. Začali vzpomínat na zapomenuté zákroky jako polorozklek či skluz a hokej začal být zase pestřejší. Jen těch vstřelených branek je stále stejně, ne-li méně…

Tommy Söderström a jeho "holení chrániče"                                FOTO: goaliesarchive.com
Roman Turek v betonech Vaughn Velocity                                                   FOTO: nhl.com
                        

Jaké je tedy doporučení ke vhodné výšce betonů? Zapomeňte na vysoké betony po pas. Ani velikost k tříslům, kterou často doporučují prodejci, není vhodná. Vybírejte betony tak, aby koleno bylo přesně uprostřed slidovací kolíbky a beton sahal cca do poloviny až dvou třetin stehenní kosti (myšleno s bruslemi). Pokud budete mít pocit, že nezavřete dobře rozklek, budete muset více trénovat, případně se naučit jiný zákrok – ne všem je perfektní rozklek z hůry dán.
U dětí je správná velikost ještě důležitější. Nekupujte betony velikosti „do toho doroste“. Ve větších betonech dítě získá špatné návyky - bude špatně bruslit, bude často v záklonu, což způsobí v rozkleku nadzvedávání chráničů, rukavice bude schovávat za betony, případně je o ně opírat. Betony se budou často překrývat nebo dokonce zachytávat o sebe. Příliš vysokými betony tedy dítěti od inkasování gólů mezi nohy nepomůžeme, spíše naopak.

Carey Price svou výškou betonů může inspirovat                                                                       FOTO: hokej.idnes.cz
U Josefa Kořenáře betonu nad kolenem po přechodu na NHL rozměry znatelně ubylo...

Pokud stále nevěříte, zkuste se pobavit s nějakým profesionálem, který musel výšku betonů zredukovat – většina z nich vám potvrdí, že s novými rozměry se jim lépe pohybuje a kotoučů, které projdou mezi nohama, nepřibývá.

neděle 11. března 2018

3. Goalie Service týdenní camp

Po úspěšném II.GS letním campu se v červenci 2017 sešlo v areálu hokejové Slavie celkem 39 brankářů, aby se připravili na blížící se sezonu.  Připraven pro ně byl opět bohatý program plný tréninků, teorie, zábavy a k tomu hned několik novinek.

K osvědčeným trenérským jménům z předchozích akcí a campů Goalie Service přibylo i pár nováčků. Po ukončení úspěšné hráčské kariéry se na tu trenérskou vrhnul Filip Šindelář, který získal k našemu směru trénování vztah díky spolupráci s Vladimírem Dohnalem a Martinem Michajlovem v prvoligových Litoměřicích. Další nová jména byla spojena s Romanem Málkem, který vedl stále aktivní brankáře Patrika Polívku a Lukáše Sochůrka. Všichni tedy splňovali podmínku znalosti našich metod a postupů. Náš realizační tým potom ještě rozšířila zdravotnice a supervisorka Jitka Věchtová.

Realizační tým III.GS summer campu

O programu letních campů jsme psali již v minulých článcích zde:http://goalieservice.blogspot.cz/2016/10/2-goalie-service-tydenni-camp.html a http://goalieservice.blogspot.cz/2015/08/1-goalie-service-tydenni-camp.html. Pojďme se tedy zaměřit na novinky. Díky našim partnerům Maxxwin, Reklamatisk.cz a Ribanadresy.cz se naši účastníci mohli obléknout do tréninkových triček, dresů, čepic, napít se speciálních drinků z nových lahví a posvačit tak, aby měli dost energie během celého dne.


Při specifických trénincích jsme implemetovali nový rozvrh tréninků, který zaručoval jednotné postupy na všech stanovištích a ještě lepší návaznost jednotlivých činností a cvičení. To samé jsme aplikovali i při trénincích mimo led. Skupiny byly cíleně rozděleny po třech brankářích podle věku i úrovně dovedností, aby byl zachován spád tréninku a motivace zúčastněných.


Mimo led jsme zavítali do nových prostor tréninkového centra na Slavii, přidali jsme trénink v bazénu a vrátili jsme se i na Laser game do nedaleké herny Harlequin. Úplnou novinkou v programu bylo potom hromadné opékání buřtů.

Prostory nového tréninkového centra přímo na ZS

Už jste si mohli zvyknout na návštěvy osobností na našem campu. Jména, která jsme zajistili pro rok 2017 se podaří jen těžko překonat. Vždyť všichni profesionální brankáři, kteří nás navštívili, mají zkušenosti se zápasy NHL! Pojďme ale k jednotlivým jménům – prvním byl Michal Neuvirth, který bedlivě sledoval snahu mladších kolegů na ledě a řadě z nich přispěl i radou. S velkou chutí si přijeli zatrénovat na led David Rittich a Tomáš Pöpperle. S brankáři proběhly opět besedy a podpisové akce. Obrovským překvapením nejen pro mladé brankáře a brankářky byl potom příchod Dominika Haška a jeho osobního trenéra Josefa Bruka. Beseda s nimi se natáhla na dvě a půl hodiny a i tak zůstala spousta historek nedopovězena a mnoho otázek nezodpovězeno…

Michal Neuvirth radil brankářům přímo na ledě
David Rittich předvádí své provedení jednoho ze cvičení
Tomáš Pöpperle ladil formu na sezonu v DEL
Beseda s Dominikem Haškem a Josefem Brukem
Takový byl tedy III.GS summer camp, osvědčené věci jsme udrželi a přidali zase pár novinek. To samé máme v plánu i v roce 2018. Přihlašovat se na IV. GS summer camp můžete zde: https://www.goalieservice.cz/letni-camp/.


My se na Vás již těšíme!